Vpn چیست؟

Vpn چیست؟

در این مقاله  سعی داریم تمامی اصطلاحات مربوط به vpn را مورد بررسی قرار دهیم .گام به گام همراه ما باشید تا هر چه بیشتر با این مبحث آشنا شوید.

Vpn چیست؟

شبکه اجتماعی اختصاصی می باشد.vpn بر گرفته شده از عبارت virtual private Network می باشد.vpn ابزاری است برای برقراری ارتباط  در شبکه های مختلف.

Vpn چیست؟
Vpn چیست؟

امروزه با توجه به افزایش استفاده از تکنولوژی در بسیاری از موارد زندگی روزمره تمامی شرکت ها و سازمان ها به دنبال یک شبکه ی پر سرعت و ایمن برای برقراری ارتباط هر چه بهتر و سریع تر هستند تا بتوانند در مسیر مد نظر خود به راحتی گام به سوی پیشرفت بر دارند.

Vpn  به عبارتی ابزار برقراری ارتباطات در شبکه ها می باشد که امروز استفاده از این ابزار نسبت به قبل افزایش پیدا کرده است  و تقریبا تمامی اقشار جامعه به ابزارهای برقراری ارتباطات در زمینه های مختلف نیاز دارند

سال ها قبل بسیاری از سازمان ها و شرکت های دولتی و غیر دولتی اطلاعات بسیار زیادی در دسترس داشتند که حتما می بایست در کوتاهترین زمان آن ها را با دیگر سازمان ها و شرکت های مرتبط به اشتراک می گذاشتند از این رو تمامی آن ها به دنبال شبکه های برقراری ارتباطات بوده اند.در آن دوران بیشتر از شبکه های WAN  استفاده می کرده اند.

به طور کلی VPN یک شبکه اختصاصی است برای برقراری ارتباطات در دنیای مجازی.

vpn
vpn

علت استفاده از vpn  چیست؟

همانطور که می دانید فضای کلی اینترنت بسیار پر ازدحام و نا امن است.vpn این امکان را فراهم می کند که شما عزیزان در فضایی خصوصی تر که محتص شخص خودتان است بتوانید فعالیت داشته باشید.عموما مکان یابی vpn ها بر اساس IP مد نظر می باشد که مبنای کار این است که IP مورد نظر معمولا در مکانی که شما به ان تعلق ندارید تعریف می گردد و به همین علت است که vpn می تواند محیط امنی را برای ادامه ی فعالیت های شما در فضای مجازی در نظر گیرد.در صورتی که شما وقتی در شبکه های اینترنتی هستید به راحتی با استفاده از vpn  ها می توانید بستر امنی برای خود ایجاد کنید.

حتما بخوانید : خرید Next VPN برای ویندوز – دلایل استفاده از Next VPN

Vpn ها به راحتی می توانند کارمندان و  پرسنل های یک مجموعه را به شبکه های خصوصی آن اداره و یا کمپانی ریموت کند حتی بدون نیاز به حضور فیزیکی افراد مختلف در ان محل.

با فعال سازی vpn به روی دستگاه های خود می توانید با ملیت های غیر واقعی به فضای اینترنت دسترسی داشته باشید.همانطور که امروزه اطلاع دارید محدودیت های بسیار زیادی برای دسترسی به اینترنت برخی کشور ها اعمال شده است.برای مثال در کشور ایران در حال حاضر محدودیت هایی برای دسترسی به شبکه اجتماعی تلگرام وجود دارد که به راحتی می توان از این محدودیت ها با استفاده از vpn  ها عبور کرد همچنین بسیاری از سایت ها امکان دسترسی در کشور ایران را ندارند و در صورت لزوم استفاده حتما می بایست از  vpn ها استفاده کرد.

خرید vpn
خرید vpn

هنگام استفاده از  vpn  با تغییر کشور محل سکونت خود به راحتی می توانید دسترسی امنی به سایت ها و برنامه های فیلتر شده داشته باشید.

مپثالی دیگر که در این بحث صدق می کند این است که شرکت بزرگ گوگل دسترسی به سرویس آنالیتیک را برای افراد مقیم در کشور ایران به طور کلی ممنوع کرده است به عبارتی افراد ایرانی اجازه استفاده از این سرویس را ندارند.اگر فردی بخواهد دسترسی به سرویس انالیتیک را داشته باشد حتما می بایست از  vpn  ها استفاده کند در اینصورت دسترسی آسانی خواهد داشت.

حتما بخوانید : با خرید VPN برای ویندوز از حریم خصوصی خود محافظت کنید!

یکی از مهمترین دلایل استفاده از  vpn  ها رمز گذاری اطلاعات شما در فضاها و شبکه های اینترنتی می باشد که در این حالت امنیت اطلاعات شما به حد قابل اطمینانی می رسد .

رمز گذاری تمامی داده های ترافیکی شما در فضای اینترنتی این حسن را به دنبال دارد که امکان ندارد کسی بتواند به اطلاعات و داده های شما دسترسی پیدا کند.

برای مثال هنگامیکه شما در یک رستوران هستید و مشغول استفاده از wifi ان مجموعه هستید ممکن است در همان حین هکری قصد سوء استفاده از اطلاعات شخصی شما داشته باشد و یا اینکه یک شرکت و یا یک سازمان به دنبال وضعیت شما در فضاهای مجازی و اینترنت باشند به راحتی با استفاده از  vpn  ها می توانید راه را برای آن ها ببندید.

در صورتی که تمایل به استفاده از  vpn  ها ندارید مشکلی برای برقراری ارتباط شما پیش نمی اید فقط نکات فوق را حتما مد نظر داشته باشید تا بتوانید راحتر در مورد ان ها تصمیم بگیرید.

ضمنا باید به این نکته نیز توجه داشت که هنگامیکه شما از  vpn استفاده می کنید سرعت انتقال داده ها در فضاهای مجازی و شبکه های اینترنتی بسیار افت خواهد کرد این امر به این دلیل است که شما به جای ارتباط مستقیم با شبکه های اینترنتی از یک رابط استفاده می کنید که بدیهی است سرعت شما کاهش پیدا کند.

این حقیقت مثل این می ماند که شما برای رسیدن به مقصد خودتان به جای انتخاب مسیر مستقیم,مسیری را انتخاب نمایید که فرعیات زیادی دارد.البته این افت سرعت در انتقال داده ها را با استفاده از سرور های اتصالی بهتر تا حد زیادی می توانید جبران کنید.

کیفیت vpn های مورد استفاده شما و همچنین سرور های اتصالی در سرعت انتقال داده ها نقش به سزایی دارند که می توانید با تحقیقات گسترده در این زمینه بهترین آن ها را برای وسایل مورد استفاده خود برگزینید.

یک فیلتر شکن مطلوب چه ویژگی هایی دارد؟

در عصر تکنولوژی امروز تعدد برنامه های مرتبط با شبکه های اینترنتی به راحتی به چشم می خورد و بدیهی است هنگامیکه دایره انتخابات گسترده می شود گزینش یک مورد سخت تر خواهد شد.

از این رو انتخاب یک vpn خوب با ویژگی های مطلوب دشوار است ولی در صورتیکه شما اطلاعات کافی برای محصول مورد نیاز خود داشته باشید این مسیر برایتان راحت تر خواهد شد.

حتما بخوانید : رفع محدودیت های اینستاگرام با خرید VPN برای اینستاگرام

شما این محصول را هم می توانید به صورت رایگان دانلود کنید و هم اینکه هزینه بپردازید و بخرید.اگر بصورت رایگان دانلود کنید ممکن است اطلاعات شما توسط سرور های آن ذخیره شود و منجر به ایجاد مزاحمت گردد زیرا اینگونه  vpn ها که به صورت رایگان در دسترس شما قرار می گرد عموما  از امنیت قابل توجهی برخوردار نیستند.ولی در صورتیکه شما برای دریافت این محصول هزینه بپردازید تمامی سرور ها متعهد به نگهداری اطلاعات شخصی شما نزد خودشان هستند.این موضوع را حتما مد نظر داشته باشید که برای داشتن یک vpn خوب باید هزینه پرداخت کنید در غیر اینصورت نمی توانید سرویس خوبی دریافت کنید.

فروش اطلاعات شخصی بسیاری از کاربران امروزه به منبع مالی بسیار غنی و مهمی برای هکر های شبکه های اینترنتی تبدیل شده است از این رو در انتخاب این گونه سرور ها حتما جدی و سخت گیرانه عمل نمایید تا شاهد عواقب آن نباشید.

وی پی ان چیست؟
وی پی ان چیست؟

چگونگی استفاده از vpn

نکته ایی که امروزه بسیار با اهمیت است استفاده بسیار اسان از  vpn ها می باشد که بدون هیچ دغدغه ایی شما می توانید با کمترین اطلاعات در این زمینه از آن ها استفاده نمایید . زمانی که  vpn مورد نظر خودرا خریداری کردید حتما به یک برنامه client برای اجرای آن نیاز دارید که این برنامه به سهولت هم بر روی سیستم کامپیوتر و هم بر روی تلفن همراه شما قابل نصب می باشد.برای وارد شدن به اکانت  vpn خودتان حتما باید این برنامه را برای روی سیستم مورد نظر خود داشته باشید.قابل ذکر مجدد است که برای vpn هایی که شما هزینه پرداخت می کنید می بایست این برنامه را فعال داشته باشید تابرای برقراری به اکانت خود دچار مشکل نشوید.

به طور اجمالی شما برای متصل شدن می بایست قطعا IP خودتان را از یک کشور جهان انتخاب کنید و به فعالیت خود در ان زمینه ادامه دهید.

به عنوان مثال اگر شما سرور خود را کشور آلمان انتخاب کنید,شما به عنوان یک فردی که در المان اقامت دارید شناخته می شوید و تمامی دسترسی ها برای شما بدون محدودیت می باشد در صورتیکه فیلتر خاصی برای این کشور اعمال نشده باشد.

هنگامی که شما برای برقراری ارتباطات خود در شبکه های اینترنتی و فضاهای مجازی از  VPN ها استفاده می کنید عملا بعد مسافت برای شما بی معنی خواهد شد .همانطور که اشاره شده شما به راحتی با انتخاب سرور خود از کشور های دیگر می توانید به عنوان فردی که در ان کشوراقامت دارد از محدودیت های اعمال شده گذر کنید و به هر آنچه می خواهید دسترسی پیدا کنید بدون کوچکترین مشکلی.

استفاده از این سرور ها امنیت را در زمان فعالیت شما در شبکه های اینترنتی بالا می برد و دیگر لازم نیست مدام دلهره ی عدم امنیت داشته باشید.اطلاعات شخصی هر فرد بسیار با ارزش می باشد و حکم هویت ان شخص را دارد از این رو می بایست به طور سخت گیرانه ایی از ان ها محافظت کرد .همانطور که در مطالب فوق ذکر شده یکی از راه های ایمن برای جست و جو در فضاهای مجازی استفاده از  VPN ها یا همان فیلتر شکن ها می باشد که می توانند خیال شما را از این بابت تا حدودی راحت کنند.هنگامی که شما از این سرور ها استفاده می کنید دیگر شاهد مشکلات بسیاری که  ناشی از فعال سازی پروتکل ها می باشند نیستید.اگر شما با شبکه های اینترنتی بسیار سر و کار داشته باشید مشکلات استفاده از پروتکل های مختلف برایتان محسوس است .یکی از بهترین راه های نادیده گرفتن این مشکلات استفاده از فیلتر شکن هاست.

VPN
VPN

کد گذاری در vpn

کد گذاری از دیگر مزایای فیلتر شکن ها محسوب می شود.این کد گذاری در زمینه حفاظت از اطلاعات شخصی افراد مختلف بسیار با اهمیت است . کد گذاری بدین صورت تعریف می گردد.کد گذاری شامل ترجمه اطلاعات گوناگون در زمینه های مختلف به رمز های خاص می باشد که به سیستم های دیگری در زمان مناسب ارسال می شوند.هنگامیکه این کد ها ارسال می گردد قاعدتا دستگاه گیرنده نیز می بایست حتما قابلیت ترجمه و کد خوانی را داشته باشد.در صورتی که دستگاه گیرنده قابلیت کد خوانی نداشته باشد با مشکلات متعددی رو به رو خواهید شد.

حتما بخوانید : لذت استفاده از شبکه های مجازی با خرید وی پی ان اندروید

قبل از ارسال حتما از این قابلیت بسیار مهم و حیاتی دستگاه گیرنده اطمینان حاصل فرمایید.

این کد گذاری از طریق دو روش مرسوم انجام می پذیرد.

1-روش متقارن:در این روش نوع رمز به کار رفته در فرایند کدگذاری به همراه اطلاعات مربوطه در کوتاهترین زمان ارسال می گردد.در طی این عملیات دستگاه فرستنده اطلاعاتی را که دریافت کرده است طبق اصول و قوانین خاصی که برایش تعریف شده است به رمز های خاصی تبدیل و ترجمه می کند و سپس به سیستم گیرنده ارسال می کند.سیستم گیرنده با دریافت اطلاعات مربوطه و راهنمایی های کد گذاری رمزهای دریافت شده را ترجمه می کند.

همانطور که از اسم این روش قابل استنباط است کدگذاری و ارسال آن ها دقیقا به شکل متقارن با هم دیگر انجام می شود که در این صورت از هر گونه فوت وقت جلوگیری خواهد شد.

2-روش دو کلید:در این روش از دو کلید برای هر یک از عملیات رمز گذاری و ارسال آن ها استفاده می شود و برخلاف روش اول به صورت متقارن و همزمان انجام نمی پذیرد.اطلاعات رمز گذاری شده بطور ویژه ایی کلید عمومی ایی را در اختیار می گیرند و این در صورتی است که سیستم گیرنده نیز باید کلید مخصوصی را دارا باشد که از قبل برای آن تعیین شده باشد.

در این روش برای بازخوانی تمامی اطلاعات دریافت شده توسط سیستم گیرنده می بایست حتما هر دو کلید در دسترس باشد تا خواندن کد ها  به سهولت برای افراد امکان پذیر شود.

در حالت کلی vpn  یک ارتباط رمزگذاری شده است که شما در این ارتباط از امنیت بالایی در شبکه های اینترنتی برخوردار هستید و با اطمینان کامل می توانید اطلاعات شخصی خود را که بسیار با اهمیت هستند را نگهداری و یا ارسال کنید.

هنگام استفاده از فیلتر شکن ها حتما به این نکته توجه داشته باشید که اعتبار سرور مد نظر شما بسیار مهم می باشد و شما نیز می بایست حتما به اعتبار آن واقف باشید .در غیر اینصورت فضایی نا امن برای شما ایجاد خواهد شد که هر لحظه امکان هک شدن اطلاعات شما در فضاهای مجازی وجود دارد.

امیدواریم مطالب فوق شما را در مسیر رسیدن به اهدافتان کمک کند.

مانا باشید.