VPN و ایراد استفاده از آن

  VPN و ایراد استفاده از آن

  خوب است بدانید با وجود اینکه به کار بردن فیلترشکن­ ها در جهان رایج است اما استفاده از آن­ها ایرادات زیادی دارد.

  فیلترشکن­ها جهت ایجاد دسترسی برای کاربر­های استفاده کننده به شبکه خصوصی جهانی به کار می­روند. کاربران این شبکه خصوصی با شناسه و رمز عبور خاص خود امکان دسترسی به این شبکه­ها را دریافت می­کند.

  فیلترشکن­ها غالبا به صورت نرم­افزار متصل به مرورگرها عمل می­کنند و ابتدا باید اتصال را بر قرار کرد و سپس از آن­ها استفاده کرد، پس از برقراری اتصال، فایل و مطالب شبکه خصوصی در دسترس قرار می­گیرد.

  بهتر است با نحوه کار فیلترشکن­ها بیشتر آشنا شویم. با اتصال یک فیلترشکن به شبکه در واقع با IP کشور دیگری به شبکه متصل شده­ایم. این تغییر IP موجب می­شود که شما سدهای فیلترینگ کشور خود را پشت سر بگذارید.

  البته باید بدانید که تمام داده­های رایانه شما برای سرور پوشش دهنده VPN شما ارسال خواهد شد و حتی وارد دنیا مجازی می­شوند.

  امروزه به کار بردن فیلترشکن­ها روی سیستم­های تلفن همراه و کامپیوتر بسیار فراگیر شده، اما این استفاده از VPN بدون آگاهی لازم و کافی صورت می­گیرد.

  VPN و ایراد استفاده از آن

  گاه ممکن است این برنامه­ ها در واقع یک سیستم وابسته (Trojan) یا Key Logger باشند و اطلاعات کاربری شخص استفاده کننده را برای سرور خود ارسال کنند.

  فیلترشکن­ها پس از کدگذاری (Encrypt) کردن داده­ها، آن­ها را انتقال می­دهند اما خوب است بدانید که سرورهای این VPN ها قابلیت رمزگشایی (decrypt) کردن داده­ها را دارد و این قابلیت به این معناست که امنیت در محرمانه ماندن اطلاعات و داده­ها وجود ندارد.

  با جمع­بندی مطالب گفته شد، با توجه به اینکه استفاده از VPN ها باعث انتقال تمام داده­ها به سرور اصلی می­شود، در می یابیم  که امکان انتقال داده­های سیستم ما، در شبکه عمومی نیز وجود دارد.

  سیستم بعضی از فیلترشکن­ها بر اساس پروکسی است و خوب است بدانید که مراحل انتقال داده با استفاده از پروکسی بسیار کند و در نتیجه امکان پخش شدن داده سیستم کاربر وجود دارد.

  فیلترشکن­ها علاوه بر سرعت دسترسی پایین به سایت­ها یا اطلاعات مورد نظر، به راحتی امکان کپی برداری و بررسی تمام داده­ها سیستم شما را دارند. این اتفاق قطعا خوشایند نخواهد بود. مثلا اگر کارمندی حین کار با رایانه از فیلترشکن استفاده کند، این امکان به سرور اصلی داده می­شود که تمام داده­ها درون سیستم و مربوط به آن شرکت را در اختیار گرفته و مشاهده کند. مثلا در VPNها “فری گیت” و اولترا سورف” همین روند اجرا می­شود.