امنیت حریم خصوصی تور یا وی پی ان

  از محبوب ترین گزینه ها برای کاربرانی که نگران محافظت از هویت دیجیتال خود هستند، وی پی ان (شبکه خصوصی مجازی) و مرورگر تور می باشند.  کار اصلی این دو ابزار ناشناس ماندن هویت آنلاین کاربران است. بسته به نیازهای هر کاربر آنلاین از این دو ابزار می توان استفاده کرد. مثلا تور برای کسانی مناسب است که اطلاعات حساس را منتقل می کنند. خرید وی پی ان برای استفاده روزمره مناسب تر است زیرا تعادل زیادی بین سرعت اتصال، راحتی و حفظ حریم خصوصی ایجاد می کند.

  مرورگر Tor

  مرورگر تور یک پروژه رایگان و متن باز است که به شما امکان می دهد به صورت ناشناس در وب گشت و گذار کنید. Tor یک مخفف است که از عبارت « The onion router» نشات گرفته است به معنای روتر پیاز. بله، نام احمقانه ای به نظر می رسد، اما ایده پشت آن درخشان است. شبکه مرورگر تور از نودهای مستقل که بصورت لایه ای  بر روی هم قرار گرفته ساخته شده است که توسط کاربران تور اجرا می شود.

  آیا می‌دانید وی پی ان چیست؟

  سرویس وی پی ان

  VPN نشات گرفته از عبارت ((Virtual Private Network یک شبکه خصوصی مجازی است . VPN با ایجاد یک اتصال ایمن به هر شبکه متصل به اینترنت به شما کمک می کند تا از هویت خصوصی آنلاین خود محافظت کنید.  از ویژگی های وی پی ان ها عدم محدودیت های جغرافیایی، عدم مشاهده و ضبط ترافیک و همچنین افزایش اطمینان از تعامل امن با برنامه های خرید آنلاین  و نرم افزارهای بانکی می باشد. به بیان ساده تر VPN  امکان ردیابی و سرقت اطلاعات کاربران را دشوار می کند.

  تور شبکه لایه ای
  تور شبکه لایه ای

  مقایسه تور و وی پی ان

  تفاوت اصلی بین Tor و VPN این است که چندین ابزار VPN و ارائه دهندگان خدمات در دسترس هستند. اما شبکه مرورگر Tor  تنها یک نسخه است.  Torبا استفاده از نودهای مستقل به صورت لایه ای داده ها را با امنیت بالا منتقل می کند. در حالی که نرم‌افزار VPN به یک سرور مرکزی متصل می شود تا یک تونل امن خصوصی ایجاد کند.

  انتخاب بهترین وی پی ان در سال 2022

  اگر فعالیت آنلاین شما مربوط به انتقال اطلاعات بسیار حساس است یا ممکن است در کشورهایی با قوانین سختگیرانه، فیلترینگ شما را به دردسر بیندازد، تور بهترین گزینه است. دلیل واضح است، زیرا کاربران برای استفاده از وی پی ان هنوز باید ثبت نام کنند، مالیات بپردازند و قوانین را رعایت کنند. اما اگر به سادگی می خواهید هنگام سفر یا کار در منزل از ناشناس بودن و دسترسی ایمن خود اطمینان حاصل کنید،  VPN  مناسب ترین انتخاب شما است.

  خرید vpn برای ترید

  یک سوال، آیا می توان از هر دوی این فناوری ها بطور همزمان استفاده کرد؟ پاسخ مثبت است. شما می توانید مرورگر Tor را با اتصال VPN باز کنید. اما اگر شما یک کاربر آنلاین حرفه ای نیستید این کار توصیه نمی شود زیرا ممکن است امنیت اطلاعات شما به خطر بیفتد.

   مزایای Tor

  • مرورگرTor فعالیت آنلاین شما را پنهان می کند و وقتی استفاده از آن را متوقف می کنید، سابقه مرورگر و کوکی های شما به طور خودکار ریست می شوند.
  • ابزارهای ضد جاسوسی Tor از ردیابی وب سایت هایی که بازدید می کنید توسط دیگران جلوگیری می کند.
  • هویت ناشناس تور سعی می کند همه کاربران را شبیه به هم جلوه دهد تا مانع از شناسایی شما از ویژگی های مرورگر یا دستگاه های شما شود.
  • رمزگذاری چند لایه در شبکه Tor، ترافیک شما را چندین بار تغییر مسیر داده و رمزگذاری می کند تا شما کاملاً ناشناس باقی بمانید.
  • مرورگر Torبه شما این امکان را می دهد تا به وب سایت هایی که توسط شبکه شما مسدود شده اند به صورت رایگان دسترسی داشته باشید.
   وی پی ان اتصال امن
  وی پی ان اتصال امن

   

  مزایای VPN

  • VPNگشت و گذار در وب را به صورت ناشناس با پنهان کردن آدرس IPواقعی شما امکان پذیر می کند، بنابراین می توانید وب سایت ها را به صورت ناشناس مرور کنید.
  • VPNمحدودیت های منطقه ای را حذف می کند. سرورهای VPNدر سراسر جهان قرار دارند، بنابراین می توانید بر محدودیت های منطقه ای غلبه کنید و برای تماشای فیلم یا گوش دادن به موسیقی به هر وب سایتی دسترسی داشته باشید.
  • VPNاتصال پرسرعت را حفظ می کند. سرعت اتصال از سرور VPNبرای اتصال به مقصد مورد نظر شما، بسیار سریعتر از اتصال از طریق چندین نود تور است.
  • VPNاز سانسور جلوگیری می کند. VPNبه کاربران کمک می کند تا با اتصال به سرورهای خارج از حوزه قضایی یک کشور و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) محدودیت های سانسور اعمال شده توسط دولت های خاص را از بین ببرد.
  • VPNاتصال را از طریق WI-FIعمومی هم ایمن می کند. اگر از یک هات اسپات عمومی Wi-Fiبه اینترنت دسترسی دارید، VPNاتصال اینترنت شما را ایمن نگه می دارد.

   چند نکته کاربردی

  • مرورگر Tor را از سایت رسمی آن دانلود کرده و همواره از آخرین نسخه آن استفاده کنید. زیرا نسخه های جعلی آن فراوان است و امنیت شما را به مخاطره می اندازد.
  • از گوگل و وب سایت هایی با پروتکل های http در این مرورگر استفاده نکنید. در گوگل از کوکی های ایجاد شده و در وب سایت ها بر مبنای  پروتکل http از نود خروجی برای دسترسی به اطلاعات شما استفاده می شود.
  • هنگام استفاده از Tor از شماره شخصی خود برای رمز دو مرحله ای استفاده نکنید. زیرا هویتتان به راحتی فاش می شود.
  • Tor در برخی از کشورها غیر قانونی و ممنوع است. به این نکته توجه داشته باشید.از Tor در نسخه ویندوز استفاده نکنید زیرا فایل های دیجیتالی DRM در ویندوز باعث فاش شدن اطلاعات هویتی شما می شوند.
  هویت ناشناس
  هویت ناشناس
  • از نسخه های رایگان VPN استفاده نکنید زیرا هم سرعت کار شما را پایین آورده و هم از لحاظ امنیت قابل قبول نیستنند. شرکت هایی که خدمات رایگان ارائه می دهند اطلاعات شما را محرمانه نگه نمی دارند.
  • اگر می خواهید به وب تاریک دسترسی داشته باشید. خدمات مخفی Tor همچنین دروازه ای به وب تاریک است. این وب سایت از وب سایت هایی تشکیل شده است که فقط از طریق اتصال تور قابل دسترسی هستند و از طریق موتورهای جستجو مانند Google قابل یافتن نیستند. وب تاریک اغلب با مجرمان مرتبط است، به همین دلیل است که در برخی کشورها غیرقانونی است.
  • از VPN می توان برای اتصال شبکه های غیر مشابه به هم استفاده کرد. مثلا می توان شبکه ای با ساختار IPv4 را به IPv6 وصل کرد.
  • در زمان خرید VPN به این نکته دقت کنید تا نسخه خریداری شده با سیستم عامل شما سازگاری داشته باشد.
  • از VPN ای استفاده کنید که شرکت ارائه دهنده اش پشتیبانی 24 ساعته داشته باشد.

  سخن آخر

  بسته به فعالیت های آنلاین شما هر کدام از ابزارهای ذکر شده می توانند در حفظ امنیت اطلاعات و ناشناس ماندن هویت شما کمک بسیاری بکنند. در دنیای امروز امنیت و حریم خصوصی شخصی اهمیت فزاینده ای پیدا می کند. دولت ها، هکرها و حتی موتور جستجوی مورد علاقه ما Google راه های پیشرفته تری برای شکستن ناشناس بودن و ردیابی رفتار ما ابداع می کنند. در حالی که سرویس‌های ,Tor VPN هر دو برای ناشناس نگه داشتن هویت شما کار می‌کنند، مورد دوم در صورت استفاده صحیح انتخاب راحت‌تری است. تور یک مرورگر رایگان است که فعالیت آنلاین شما را رمزگذاری می کند. Tor از VPN کندتر است، دسترسی به همه وب سایت ها را فراهم نمی کند و به طور بالقوه می تواند منجر به مشکلات قانونی شود.

  Torیا VPN
  Torیا VPN