آیا تلگرام فیلتر می‌شود؟

  آیا تلگرام فیلتر می شود؟

  رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: به این نتیجه اگر برسیم که لازم است تلگرام فیلتر شود، این عمل انجام می­شود.

  امروز به گزارش مشرق، در حاشیه همایش علمی تخصصی افتا درباره کلان داده و اینترنت اشیاء، سیدابوالحسن فیروزآبادی در پاسخ به سوال ایسنا در مورد احتمال رفع فیلتر توییتر گفت : همیشه ما فضای مجازی را تحت نظر داریم. درمورد توییتر بررسی‌ها هم در حال پیگیری است، و باید بررسی شود احتمال اینکه در سال آینده این اتفاق می­افتد یا نه.

  او بر ضرورت اینکه فضای انحصاری تلگرام مضر است، درجواب به این سوال که آیا احتمالی در مورد لازم بودن فیلتر تلگرام وجود دارد، گفت: این کار را انجام می‌دهیم، اگر به این نتیجه برسیم و احتمال این کار وجود دارد.

  آیا تلگرام فیلتر می‌ شود؟

  با اشاره به راهکارهای حمایتی برای همه ­گیر شدن پیام‌رسان‌های داخلی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی بیان کرد: برای ارائه سرویس و خدمات به مردم پیام‌رسانها سکویی هستند. باید خدمات خوبی ارائه دهند اگر پیام‌رسان‌های داخلی بخواهند توسط مردم پذیرفته شوند و مورد استفاده قرار بگیرند، خدمات استواری داشته باشند و خدمات بیشتری از آنچه که پیام‌رسان‌های خارجی ارائه می‌دهند را ارائه دهند.

  در ادامه اضافه کرد که : البته در این راه مردم هم باید تحقیق کنند که کسب و کارها و فعالیت­های آموزشی و جدی خود را در برنامه خارجی انجام ندهند. به این دلیل که برنامه خارجی به دلیل عدم پیروی از قوانین جمهوری اسلامی امکان دارد که هر لحظه فیلتر به صورت موقت یا دائم شود. به همین دلیل توصیه می­کنیم که مردم و مخصوصا پایگاه‌هایی که تعداد کاربر فراوانی دارند، حتما در یک پیام‌رسان ایرانی خدمات خود را ارائه دهند.

  همچنین با بیان اینکه اینترنت اشیاء یکی از لزوم آینده است و در حال وارد شدن به کشور است، اظهار کرد: در مرکز ملی فضای مجازی ما تقریبا از 24 دستگاه فراخوانی داشتیم و در این مورد اصول حاکمی را گردآوری کردیم که این اصول قلمرویی خواهد شد، که توسعه IoT به صورت منسجم­تر در کشور اتفاق بیفتد. برای کشور IoT را یک فرصت می‌دانیم و اعتقاد داریم که بسیاری از مشکلات از جمله این موارد در شهرهای بزرگ است، کشاورزی و مشکلات زیست محیطی، مدیریت آب و مدیریت مصرف انرژی در کشور از مسیر نظام‌های IoT اتفاق بیفتد.

  حتما باید نظام اینترنت اشیا روی سکوهای ایرانی باشند

  دبیر شورای عالی فضای مجازی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود نظام سلامتی کشورها هم در آینده بر اساس IoT باشد. از این رو هم مورد تشویق قرار می دهیم که IoT در کشور توسعه پیدا کند، ضمن اینکه از اساسی ترین اصول IoT این است که حتما باید روی سکوی های ایرانی و مورد تایید ریاست جمهور قرار گیرد.

  به بیان او دولت به هیچ امکان نظر ندارد که در این حوزه مبادرت کند. این قرار گذاشته شده است که بخش خصوصی و مردم به صورت پرکار وارد عمل شوند. به دلیل اینکه حوزه‌هایی که IoT به آنها داخل می‌شود، مثل مبحث حمل و نقل و انرژی حوزه‌های مردمی است.

  در گذشته هم که دولت‌ها مبادرت نداشتند، احتمالا وارد این حوزه‌ها نمی‌شدند، بنابراین دولت حتما نظری ندارد که مسوولیت بپذیرد اما باید دولت فضایی سالم و رقابتی ایجاد کند که این سکوها بوسیله بخش خصوصی بدون ایجاد مشکل پیشرفت کنند.