معرفی بهترین سرویس VPN و مقایسه آن ها با یکدیگر

  معرفی بهترین سرویس VPN و مقایسه آن ها با یکدیگر

  سرویس­های VPN متفاوتی وجود دارند اما اگر از خصوصیت و عملکرد آن‌ها هیچگونه اطلاعی نداشته باشید، شاید پروتکل مناسبی را انتخاب نکنید و در انتها منجر به سبب اذیت شدنتان شود.

  در این مقاله سعی کرده­ایم تا تمامی موضوعات پیرامون پروتکل­های مختلف را توضیح دهیم تا ارتباط پروتکل­ها با همدیگر را بشناسید و مناسب­ترین سرویس را انتخاب کنید.

  امنیت اولین گزینه­ای است که در انتخاب سرویس باید به آن توجه داشته باشید، هرچه رمزگذاری VPN دشوارتر باشد، پروسه رمزنگاری اینترنت آهسته­تر پیش می‌رود. ولی این مورد دیگر نقص شمرده نمی­شود به این دلیل کهCPU ها به حدی رسیده‌اند که می‌توانند به آسانی سنگینی این بار اطلاعات را تحمل کنند.

  یک نکته ضروری دیگر روش اتصال به VPN است. بعضی سرویس­های فیلترشکن اجرای نرم‌افزار یا کانکشن خود را نیاز دارند، راه­اندازی و تنظیمات آن نیز بسته به نوعVPN ، متفاوت است.

  به خاطر داشته باشید که هر سرویس فیلترشکنی روی همه سیستم‌ عامل‌ها سازگار نیست. البته این قضیه بیشتر روی سیستم‌ عامل‌های بخصوصی مثل بلک‌بری یا ویندوزفون صدق می‌کند. در ادامه این مقاله اطلاعاتی را ذکر کردهایم تا شما سرویس VPN مناسب خود را پیدا کرده و با سرویس­های دیگر تطبیق دهید.

  درباره پروتکل IKEv2

  پروتکل Ikev2 از سرویس­های معرفی‌شده و امن فیلتر شکن موجود در شرکت­های عرضه کننده VPN مانند سایت TEH VPN است. IKEv2 با همه سیستم‌ عامل‌ها حتی سیستم عامل ویندوزفون و بلک‌بری سازگار است. همچنین این سرویس از توانایی «شناور بودن» پشتیبانی می‌کند. شناور بودن به این معناست: با بستن صفحه اتصال، ارتباط قطع نمی‌شود و همچنان متصل هستید. پروتکل IKEv2 از رمزگذاری AES-256 بهره می­برد که استانداردی از نوع صنعتی برای برقراری تعادل بین سرعت و امنیت است.

  معرفی بهترین سرویس VPN و مقایسه آن ها با یکدیگر

  سرویس IKEv2  از ارتباط نوع NAT پشتیبانی می‌کند که NAT Traversal  نیز خوانده می‌شود. ارتباط نوع NAT، این توانایی را به شما می دهد که با کمک گرفتن از آن با سرور خود از راه دور ارتباط داشته باشید. در واقع هنگامی که تعدادی کاربر از یک آدرس آی پی استفاده می‌کنند و می‌خواهند که با نت ارتباط برقرار کنند از عملیاتNAT استفاده می­کنند.

  سرویس IKEv2 یک فیلتر شکن عالی است که سریع، راحت و امنیت بالایی دارد. این سرویس به کانکشن نیازی ندارد و از قسمت تنظیمات دستگاه ‌شما به آسانی وصل می‌شود.

  ikev2

  مزایا: سرعت عالی، پایدار، امن
  معایب: منبع بسته ( Open source  نیست )

  درباره پروتکل OpenVPN

   

  همان‌طور که از اسم سرویس OpenVPN  مشخص است از تکنولوژی‌open source استفاده می‌کند که در بیشتر سیستم‌ عامل‌ها و موبایل‌ها به آسانی می‌توان از آن استفاده کرد. پروتکل OpenVPN  به یک استاندارد مورد علاقه و محبوب تبدیل ‌شده است و تا حالا نگرانی یا مشکل جدی در زمینه تشخیص این ارتباط حتی از طرف NSA  نیز مشاهده نشده است.

  پروتکل OpenVPN  تنظیمات قابل ‌تغییر بسیاری دارد. اگر از رمزنگار AES  به‌ جای رمزنگاری ضعیف‌تر یعنی Blowfish  کمک بگیرد امنیت بیشتری خواهد داشت.

  Openvpn  در لیست سرویس‌های بیشتر عرضه دهندگان موجود است و به سبب منبع باز بودن آن، هر کدام از عرضه­دهندگان تغییراتی در این سرویس به وجود آورده­اند و به کاربر ارائه می­دهند.

  سرویس OpenVPN خود شامل دو پروتکل TCP و UDP  است که پروتکل UDPترکیبی خوب از سرعت و امن بودن است. پروتکل TCP از امنیت بالا و سرعت کمتر‌ی برخوردار است.

  بین پروتکل­های UDP  و TCP انتخاب به عهده خود شماست و باید یکی از این دو را انتخاب کنید.

  Openvpn

  مزایا: امنیت ، قابل تغییر در تنظیمات ( Open Source )
  معایب: راه­اندازی و استفاده مشکل­تر ( نسبت به دیگر پروتکل­ها )

  یک انتخاب عالی برای کاربران دسکتاپ (ویندوز و مک) پروتکل OpenVPN است،البته استفاده از آن در تلفن همراه کمی سخت­ است.

  درباره پروتکل SSTP

   

  Secure Socket Tunneling Protocol یا به اصطلاح SSTP یک سرویس ابداعی از شرکت Microsoft  است و امروزه همه سیستم ‌عامل‌های Microsoft  از آن پشتیبانی می­کند. از SSL این پروتکل برای فرستادن داده و رمزنگاری آن استفاده می شود.

  پروتکل SSTP از پورتی استفاده می­کند که مورد استفاده در https است و این پورت 443  است، به همین خاطر تقریباً در تمام فایروال‌های سراسر دنیا به‌ راحتی و بی دردسر قابل گذشتن است. پیاده‌ کردن این پروتکل در سمت Client بسیار آسان است و تنها با ساخت یک کانکشن انجام می‌شود.

  برای افرادی که می‌خواهند امنیت و سرعت عالی را تجربه کنند سرویس SSTP  بسیار مناسب است. به دلیل کار با پروتکل TCP، پروتکل SSTP  ممکن است از سرویس IKEv2  کمی آهسته­تر عمل کند.

  گزینه مناسب برای افرادی که از سیستم عامل ویندوز به‌عنوان سیستم ‌عامل اصلی خود استفاده می‌کنند، پروتکل SSTP  است. نصب این سرویس برای کاربران ویندوز چه با نرم‌افزار ویندوز و چه به‌صورت دستی امکان­پذیر و راحت است.

  SSTP

  مزایا: امنیت، بومی سازی شده برای ویندوز
  معایب: قابل استفاده فقط در ویندوز، منبع بسته ( Open source  نیست )

  درباره پروتکل PPTP

   

  در واقع تونل زنی نقطه‌به‌نقطه (Point-to-point tunneling ) یا پروتکل PPTP یک پروتکل رایج، دوست­داشتنی و قدیمی است که از سیستم ‌عامل ویندوز ۹۵ به بعد به شکل‌های متفاوتی اجرا می‌شود.

  سرویس PPTP  سرعت بالا و خوبی دارد اما به دلیل ایمن بودن و رمزنگاری ضعیف، اخیرا کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. این سرویس از رمزگذاری نقطه‌به‌نقطه مایکروسافت که کمبودها و مشکلاتی دارد، استفاده می‌کند.

  روی پروتکل PPTP، برای ایمن نگه‌داشتن اطلاعات شخصی خود حساب باز نکنید ولی اگر فعالیت خاص و مهمی انجام نمی‌دهید و فقط برای تغییر دادن آدرس اینترنتی قصد استفاده از VPN  را دارید، این سرویسمی تواند برای شما بهترین انتخاب باشد.

  PPTP

  مزایا: سرعت عالی، استفاده راحت
  معایب: ضعیف در امنیت

  اکثرا در تمام سیستم ‌عامل­ها سرویس PPTP پشتیبانی می‌شود.

  درباره پروتکل L2TP/IPSEC

  معمولاً در رمزنگاری IPsec از پروتکل معروف تونل لایه دو استفاده می‌کنند. با ارائه آن به دسکتاپ و موبایل‌ها، استفاده از آن بسیار راحت شد. از پورت UDP500 سرویس L2TP استفاده می­کند­.

  پروتکل L2TP  نیازی به کانکشن بخصوصی ندارد و بعد از حذف شدن سرویس PPTP  در سیستم ‌عامل IOS ، در میان کاربران اپل بسیار علاقه­مند پیدا کرده است.

  پروتکل L2TP / IPSec  مثل PPTP  از پروتکل MPPE  استفاده می‌کند ولی دارای این تفاوت است که در یک تونل AES  ایمن قرار دارد. این پروتکل از رمزگذاری AES-256  بیتی بهره می‌برد.

  L2TP/Ipsec

  مزایا: امن­تر از PPTP ، استفاده راحت
  معایب: ضعیف بودن امنیت نسبت به ikev2  و پروتکل‌های سطح بالا

  یک انتخاب مناسب بخصوص برای گوشی‌های هوشمند مانند آیفون و آیپد، سرویس L2TP / IPSec است.

  جمع­بندی کلی پروتکل­ها

  به طور کلی اگر در حال انجام دادن کار مهمی مثل: چک کردن حساب­هایتان یا خرید اینترنتی هستید، باید، پروتکلی را انتخاب کنید که امنیت مناسبی دارد. اما اگر فعالیت خاصی ندارید که امنیت شما را تحت شعاع قرار دهد، مانند وبگردی، وصل شدن به فیلتر شکنی که امنیت بسیار بالا و سرعت پایینی دارد، اصلا منطقی نیست.