درباره  IPsec VPN و اینکه چگونه کار می ­کند

  درباره IPsec VPN و اینکه چگونه کار می کند

  پروتکل IPSec برنامه­های بسیاری در زمینه امنیت دارا است. اما بالاترین کاربرد آن مربوط به بخش وی پی ان است. به گونه­ای که در کنار پروتکل­های  IKEv2 و L2TP  بکار برده می­شود. هنگامی که از Tunnel mode استفاده می شود، به طورکامل می­توان یک بسته داده را برای اطمینان از امنیت کامل، محرمانه کرد. در این مقاله به دنبال این هستیم که IPsec VPN چگونه کار می­کند، چگونه می­توان حریم خصوصی خود را بالا برد و چرا سرویس IPSec،  پروتکل منتخب تعداد زیادی از فیلتر شکن­ها است.

  درباره IPsec VPN

  مخفف « Internet Protocol Security» سرویس IPSec است که از چند پروتکل امنیتی متفاوت تولید و ارائه شده است تا اطمینان حاصل کند که بسته­های داده ارسال شد، بوسیله یک شبکه IP  باقی نخواهد ماند تا افراد دیگر آن ها را غیرقابل دستیابی کنند. پروتکل IPSec  امنیت را برای سطح بالایی از اینترنت فراهم می­کند. رمزگذاری جهت اطمینان از محرمانه بودن، پنهان بودن و احراز هویت استفاده می­شود.

  دلیل محبوبیت IPsec VPN

  سرویس IPSec رویکرد دوگانه دارد، که یکی از ایمن­ترین روش­های رمزگذاری برای داده­ها است. البته در سطح شبکه هم مزایا زیادی دارد، در شرایطی که سیستم­هایی مانند SSL در سطح برنامه به تنهایی فعالیت می­کنند. سیستم­های امنیتی پروتکل SSL به اصلاح برنامه­های فردی نیاز دارند، اما سرویس IPSec  به تغییر در سیستم عامل نیازمند است.

  درباره IPsec VPN  و اینکه چگونه کار می­کند

  بسیاری از پروتکل­های امنیتی سرویس­های دیگر در لایه کاربرد ارتباطات شبکه فعالیت می­کنند و یکی از بهترین مزیت­های IPsec  این است، زیرا که در شبکه به جای سطح برنامه فعالیت می­کند،و تمام بسته IP  را می­تواند رمزگذاری کند. پروتکل IPsec این کار را  به وسیله دو مکانیسم انجام می­دهد:

  • ESP  یا Encapsulating Payload Security در حالی که Header Authentication از دستکاری در بسته ارسالی جلوگیری می­شود، ESP نیز این ضمانت را می­دهد که اطلاعات درون بسته ارسالی رمزگذاری شده و قابل خواندن نیست. برای رمزگذاری کل بارگیری یک بسته، تریلر، هدر، و بلوک احراز هویت Encapsulating Payload Security  استفاده می­شود.
  • Header Authentication  و یا مخفف آن AH  روی هر بسته یک امضا دیجیتالی قرار می­دهد، که حفاظ شبکه و داده­های شما در برابر دخالت اشخاص ثالث است. امکان تغییر مشخصات یک بسته بدون تشخیص محتویات آن امکان پذیر نیست. البته بین دو انتها یک اتصال امکان تایید هویت را فراهم می­کند.

  جزییات فنی IPsec VPN

  • این سرویس با دستگاه­های اندروید و اپل، ویندوز 7، ویندوز سرور 2008، روتر سیسکو ، macOS  سازگاری دارد.
  • همچنین از نسخه­های سازگار برای لینوکس و سایر سیستم عامل­ها پشتیبانی می­کند.
  • برای اجرا کردن مذاکرات سرویس VPN از طریق انجمن امنیت اینترنت و پروتکل مدیریت کلید تعریف شده در IETF RFC 2408

  برای ارائه خدمات ایمن و سریع از پروتکل IPSec  به همراه دیگر سرویس­های VPN  استفاده می­شود. اما دو گزینه اصلی در اینجا وجود دارد:

  پروتکل IKEv2/ IPSec

  یک پیشرفت مشترک از شرکت Microsoft  و Cisco، پروتکل Exchange Key Exchange Version 2  است و بوسیله سیستم عامل­های ویندوز، اندروید، اپل و Blackberry  پشتیبانی می­شود. برای لینوکس نسخه­های منبع باز نیز توسعه یافته­اند. پروتکل IKEv2  به­ طور خودکار بعد از قطع­شدن سیگنال، مجددا باز وصل می­شود و به لطف پروتکل MOBIKE  به راحتی می­تواند تغییرات در شبکه را مدیریت کند.

  پروتکل L2TP / IPSec

  پروتکلی تونلی که در بیشتر سیستم عامل­ها و دستگاه­ها قرار داده شده پروتکل Layer 2 Tunneling  است. این پروتکل، هیچگونه رمزگذاری را خود ­به ­خود ارائه نمی­دهد. اما اگر، با IPSec همراه باشد، می تواند یک ابزار ایده­آل برای وی پی ان باشد. از جمله مزایا این سرویس می توان به امنیت بسیار بالا و سرعت بالا بسته های آن اشاره کرد. در مجموع L2TP / IPSec  برای رمزگذاری از رمزهای AES استفاده می­کند.

  مزایا و معایب سرویس IPsec VPN

  سرویس IPSec  مثل بقیه سیستم­های امنیتی معایب و مزایای خاص خود را دارا است. در این مقاله به تعدادی از مزایا و معایب این پروتکل اشاره می­کنیم:

  مزایا سرویس IPsec VPN

  • همانگونه که پروتکل IPSec  در لایه شبکه فعالیت می­کند، تغییرات تنها باید در سیستم عامل انجام شود و در نباید در برنامه­های کاربردی خاص انجام شود.
  • استفاده ازESP  و AH  سبب تضمین بالاترین سطح امنیت و حریم خصوصی را برای کاربران می شود.
  • استفاده از سرویس IPSec یک ویژگی ایده آل برای VPN هایی است که در کار خود کاملا نامرئی هستند.

  معایب سرویس IPsec VPN

  • سرویس IPSec از بقیه پروتکل­های امنیتی جایگزین کمی دشوارتر است.
  • سرویس IPSec می­تواند برای منتقل کردن بسته­های کوچک، یک راهکار ناکارآمد در زمینه رمزگذاری داده­ها باشد.
  • برای استفاده از پروتکل  IPSec  یک کلید عمومی امن مورد نیاز است. اگر این کلید به خطر بیفتد احتمال دارد دچار مشکل شوید.

    حرف آخر در مورد IPsec VPN بالاترین سطح حریم خصوصی را می­توان با ترکیب و ادغام تعدادی از ویژگی­های رمزنگاری و امنیتی متفاوت با یکدیگر، تضمین کرد. سرویس IPSec با گذشت زمان، مطمئن­تر شده و در امنیت به یک استاندارد برای VPN تبدیل شده است.